kako do nekretnine u inostranstvu? – NadjiDom.com – NEKRETNINE ZA IZDAVANJE

Verovatno vam je nekad palo na pamet kako bi bilo lepo da imate vikendicu, letnjikovac, stan negde preko. Dom daleko od doma. Mesto gde možete da pobegnete kada želite da se distancirate od svih dešavanja u našoj maloj, ali turbulentnoj državi.

Najveći broj naših ljudi kupuje kuće i stanove na toplijim, južnim destinacijama koje su nam kulturološki i klimatski slične – Grčka, Crna Gora, Italija, Hrvatska, Španija.
Primamljivo zvuči, ali je važno razumeti sve pravne aspekte i regulative koje se odnose na kupovinu nekretnine van granica Srbije. U ovom članku ćemo vam dati neke osnove o kojima treba da razmislite i detaljno ih prostudirate ako ste zagrejani za kupovinu te kamene kuće na pučini mora.

Pravni status stranog kupca

Prvi korak u procesu kupovine nekretnine u inostranstvu je istraživanje da li zemlja u kojoj želite kupiti nekretninu dozvoljava strancima da poseduju imovinu. Neće sve države omogućiti stranim državljanima, uključujući građane Srbije, da kupuju nekretnine. Neke zemlje imaju restriktivnije zakone, traže posebne dozvole i još jedan papir. Prvo se raspitajte o uslovima posedovanja nekretnine kao stranac u zemlji koja vas zanima. Na primer, u Grčkoj postoje ograničenja za kupovinu nekretnina u blizini granica i na nekim ostrvima. Dok na Tajlandu, Maldivima ili u Turskoj, strani državljani ne mogu direktno posedovati zemljište, ali mogu kupovati stanove ili ulagati putem određenih pravnih struktura.

Angažovanje konsultanta

Kupovina nekretnine u inostranstvu bez angažovanja lokalnog advokata može biti rizična. Pogotovo ako niste upoznati sa zemljom, tržištem i zakonima. Najsigurnije je angažovati lokalnog advokata koji će proveriti imovinu, zemljišne knjige, postojeće dugove ili hipoteku na nekretnini i osigurati da su svi dokumenti u skladu sa zakonima, tj. legalni. Uz to, on vam može pomoći u vezi potrage za nekretninom i dati vam korisne savete na šta da obratite pažnju, šta da izbegavate u širokom luku…

Kako plaćate?

Ako planirate da finansirate kupovinu putem kredita, važno je da razumete i lokalne bankarske propise. Mnoge zemlje imaju u ponudi stambene kredite i za strane državljane, ali uz specifične uslove. Ako keširate, nemate ovih problema.
Kada je u pitanju transfer novca iz Srbije, on mora biti u skladu sa srpskim zakonima o deviznom poslovanju, što znači da je preporučljivo konsultovati se sa vašim bankarom u vezi sa načinom prenosa sredstava. U nekim slučajevima može biti potrebno otvoriti lokalni bankovni račun.

Potpisivanje ugovora i registracija vlasništva

Ponekad se potpisuje predugovor, dokument koji definiše osnovne uslove prodaje i obaveze obe strane. Obično uključuje uplatu depozita. Dok glavni kupoprodajni ugovor sadrži uslove plaćanja, prenos vlasništva, rokove i obaveze prodavca i kupca.
Kada se potpisivanje obavi, potrebno je podneti sve potrebne dokumente lokalnom registru zemljišta ili katastaru. Savet je da proverite da li ste upisani kao novi vlasnik u zemljišnim knjigama.

Porezi i troškovi

Svaka zemlja ima specifične porezne obaveze vezane za kupovinu nekretnina. Kao strani kupac, važno je da budete upoznati sa svim vrstama poreza koje ćete morati platiti prilikom transakcije, kao i sa porezima na imovinu koje ćete plaćati u budućnosti. U većini slučajeva, ovi porezi obuhvataju:

  • Porez na promet nekretnina (koji može iznositi od 3% do 10% vrednosti nekretnine, zavisno od zemlje),
  • Porez na dodatu vrednost (PDV) ukoliko se kupuje novogradnja,
  • Porez na imovinu koji se plaća godišnje,
  • Potencijalni porezi na prihod od najma ukoliko planirate da iznajmljujete nekretninu.

Sa troškovima nije kraj. Tu su notarske i advokatske takse, kao i troškovi prevođenja ukoliko dokumentacija nije na jeziku koji razumete.
Mnoge zemlje imaju i specifične birokratske procedure koje mogu zahtevati dodatno vreme i troškove, pa je važno unapred se informisati o ovim detaljima.

Agenti za nekretnine upozoravaju da kupci koji se odluče za kupovinu stana van granica naše zemlje treba da budu oprezni jer, iako su cene kvadrata ponegde povoljnije u odnosu na Beograd, skriveni troškovi poput poreza i bankarskih usluga mogu biti daleko veći. Zato, pre nego što im ostavite svoj novac, dobro istražite lokalno tržište!

 

Izvor : NadjiDom.com

Source link

Možda vam se svidi

More From Author

+ There are no comments

Add yours